Canadian Screen Awards Night Three Winners Revealed

| May 20, 2021
Canadian Screen Awards Night Three Winners Revealed 1

The Canadian Screen Awards returned for its third night. The winners from night three of the award ceremony focused on the creative arts and performance categories.

With numerous Canadian shows such as Kim’s Convenience and Schitt’s Creek doing very well all around at this year’s awards, it is great to see homegrown talent striking it big in an age of global media. If you missed the winner from night two of the Canadian Screen Awards, you check the full winner list. The full list of winners and nominees from last night’s Canadian Screen Awards ceremony are below.

Creative Arts and Performance

Best Supporting Actor, Comedy

  • Andrew Phung – Kim’s Convenience (Winner)
  • Chris Elliott – Schitt’s Creek
  • Noah Reid – Schitt’s Creek
  • Ryan Belleville – Workin’ Moms
  • Peter Keleghan – Workin’ Moms

Best Supporting Actress, Comedy

  • Emily Hampshire – Schitt’s Creek (Winner)
  • Jennifer Robertson – Schitt’s Creek
  • Karen Robinson – Schitt’s Creek
  • Sarah McVie – Workin’ Moms
  • Juno Rinaldi – Workin’ Moms

Best Guest Performance, Comedy

  • Elisha Cuthbert – Jann: Road Trippin’
  • Amanda Brugel – Kim’s Convenience: Thinkin’ About Inkin’ (Winner)
  • Rizwan Manji – Schitt’s Creek: The Presidential Suite
  • Victor Garber – Schitt’s Creek: Sunrise, Sunset
  • Colin Mochrie – Workin’ Moms: Black Sheep

Best Performance, Sketch Comedy (Individual or Ensemble)

  • Baroness von Sketch Show (Winner)
  • This Hour Has 22 Minutes
  • We’re Funny That Way: The Virtual Pride Special

Best Direction, Variety or Sketch Comedy

  • Aisha Brown: The First Black Woman Ever
  • Baroness von Sketch Show – Whatever you do, don’t smell his T-shirts (Winner)
  • Jann Arden One Night Only
  • Jonathan Van Ness: Kicks
  • This Hour Has 22 Minutes

Best Direction, Comedy

  • Kim’s Convenience – Beacon Of Truth
  • New Eden – Go With Gaion
  • Schitt’s Creek – Happy Ending (Winner)
  • Schitt’s Creek – Sunrise, Sunset
  • Workin’ Moms – Charade

Best Achievement in Casting

  • Canada’s Drag Race
  • Kim’s Convenience
  • Letterkenny
  • Schitt’s Creek (Winner)
  • Vikings

Best Stunt Coordination

  • Blood Quantum (Winner)
  • Goddess of the Fireflies | La déesse des mouches à feu
  • Letterkenny – National Senior Hockey Championship
  • Trickster – Episode 105

Best Sound, Fiction

  • Cardinal: Until the Night – John & Lise
  • Coroner – Fire Pt. 2
  • Hudson & Rex – Tunnel Vision
  • Vikings – The Best Laid Plans (Winner)
  • Wynonna Earp – Friends in Low Places

Best Original Music, Fiction

  • Cardinal: Until the Night – Scott
  • Coroner – Fire Pt. 2
  • Detention Adventure – All the World’s a Stage (Winner)
  • Vikings – The Ice Maiden

Best Achievement in Hair

  • Cardinal: Until the Night – John & Lise
  • Frankie Drake Mysteries – Out on a Limb
  • Murdoch Mysteries – In the Company of Women
  • Schitt’s Creek – Happy Ending (Winner)
  • Trickster – Episode 103

Best Achievement in Make-Up

  • Cardinal: Until the Night – Neil
  • Schitt’s Creek – Happy Ending
  • Transplant – Birth and Rebirth
  • Trickster – Episode 104 (Winner)
  • Wynonna Earp – Afraid

Best Costume Design

  • Baroness von Sketch Show – Baby Toe Disease
  • Cardinal: Until the Night – Robert
  • Frankie Drake Mysteries – Out on a Limb
  • Murdoch Mysteries – Fox Hunt
  • Schitt’s Creek – Happy Ending (Winner)

Best Visual Effects

  • A Bee’s Diary
  • Cardinal: Until the Night – Robert
  • Trickster – Episode 103
  • Utopia Falls – The World Is Yours
  • Vikings – The Best Laid Plans (Winner)

Best Production Design or Art Direction, Fiction

  • Frankie Drake Mysteries – No Friends Like Old Friends
  • New Eden – Go With Gaion
  • Schitt’s Creek – Happy Ending
  • Trickster – Episode 105 (Winner)
  • Wynonna Earp – Friends in Low Places

Best Writing, Variety or Sketch Comedy

  • Aisha Brown: The First Black Woman Ever
  • Baroness von Sketch Show – I prefer the term “Bonus Parent” (Winner)
  • This Hour Has 22 Minutes – How Dare You
  • We’re Funny That Way: The Virtual Pride Special

Best Writing, Comedy

  • Jann – The Tunies
  • Jann – What Did Jann Do
  • Kim’s Convenience – Knife Strife
  • Kim’s Convenience – Which Witch is Which
  • Schitt’s Creek – Happy Ending (Winner)

Best Writing, Drama Series

  • Cardinal: Until the Night – Barry
  • Cardinal: Until the Night – Adele
  • Transplant – Pilot (Winner)
  • Trickster – Episode 105
  • Wynonna Earp – Friends in Low Places

Best Writing, TV Movie

  • Christmas Jars
  • Glass Houses (Winner)
  • Rule of 3
  • The Sanctuary

Best Picture Editing, Comedy

  • Baroness von Sketch Show – Whatever you do, don’t smell his T-shirts (Winner)
  • Kim’s Convenience – Couch Surfing
  • Letterkenny – Yard Sale Saturday
  • Schitt’s Creek – Start Spreading The News
  • Workin’ Moms – To Lure A Squirrel

Best Picture Editing, Drama

  • Cardinal: Until the Night – John & Lise
  • Cardinal: Until the Night – Scott (Winner)
  • Departure – Survivor
  • Trickster – Episode 102
  • Trickster – Episode 104

Best Photography, Comedy

  • Jann – The Tunies
  • Kim’s Convenience – Couch Surfing (Winner)
  • Letterkenny – The Rippers
  • Private Eyes – Smoke Gets In Your Eyes
  • Workin’ Moms – To Lure A Squirrel

Best Photography, Drama

  • Cardinal: Until the Night – Robert (Winner)
  • Departure – Vanished
  • Diggstown – Cheryl Battiste
  • Transplant – Pilot
  • Within These Walls

Best Direction, TV Movie

  • La Bohème
  • Glass Houses (Winner)
  • Rule of 3
  • The Sanctuary
  • Within These Walls

Best TV Movie

  • Christmas Jars (Winner)
  • Glass Houses
  • No Good Deed
  • The Sanctuary

Best Direction, Drama Series

  • Coroner – Fire Pt. 2
  • Coroner – One Drum
  • Diggstown – Cheryl Battiste
  • Frankie Drake Mysteries – Counterpunch
  • Transplant – Pilot (Winner)

Best Lead Performance, TV Movie

  • Jeni Ross – Christmas Jars
  • Markian Tarasiuk – Christmas Jars
  • Kim Shaw – The Lead (Winner)
  • Mark Rendall – No Good Deed

Best Guest Performance, Drama Series

  • Shawn Doyle – Cardinal: Until the Night: Scott (Winner)
  • Nicola Correia-Damude – Coroner: Fire/Monster in the House
  • Olunike Adeliyi – Coroner: Fire Pt. 2
  • Wendy Crewson – Frankie Drake Mysteries: A History of Violins
  • Colin Mochrie – Murdoch Mysteries: Kill Thy Neighbour

Best Supporting Actress, Drama

  • Tamara Podemski – Coroner (Winner)
  • Sharron Matthews – Frankie Drake Mysteries
  • Anna Lambe – Trickster
  • Georgina Lightning – Trickster
  • Gail Maurice – Trickster

Best Supporting Actor, Drama

  • Evan Buliung – Departure
  • Christopher Plummer – Departure (Winner)
  • Jonny Harris – Murdoch Mysteries
  • Joel Thomas Hynes – Trickster
  • Kalani Queypo – Trickster

That’s it for this round of award recipients for the Canadian Screen Awards. The winners don’t stop there as the award ceremony is a four-night event this year which started on Monday. Tomorrow the Canadian Screen Awards will end with the reveal of the cinematic arts category winners.

More From CGMagazine

×